Kérdése van? Hívjon minket! +36-20/417-6567
Miről is szólhatna a könyv, ha nem e patinás intézmény elmúlt másfél évszázadáról? Sőt, előbb a megalapítást megelőző évekről, majd az ezt követő korszakról, amely négy szakaszra van felosztva.
Első az 1868 és 1918 közé eső fél évszázad, annak eseményei és szereplői, a második a két háború közé eső időszak, a harmadik szakaszban a második világháború évei vannak feldolgozva, a negyedikben pedig az azt követő évtizedek egészen a zeneiskola 150. születésnapjáig. Hosszú időszak, amely alatt sok minden történt a zeneiskola életében. És hát rengeteg diák és tanár megfordult az intézmény falai között. A könyv írója arra törekedett, hogy lehetőleg senki neve se maradjon ki – ami persze lehetetlen. Minden vizsgáról és mindegyik hangversenyről nem számolhatott be, de azt megpróbálta érzékeltetni, hogy mennyire kulcsfontosságú volt a zeneiskola szerepe mindig is a város zenei életében: innen nemcsak országos hírű zeneművészek kerültek ki, hanem a zenepedagógusok és a zeneértők százai is. Az iskola történetén keresztül nyomon követhetjük a zeneoktatás történetét is a mindenkori országban, hiszen az is folyamatosan fejlődött, változott. Az oktatási rendszerben meghozott újabb és újabb rendeletek, reformok a zeneiskolát is érzékenyen érintették. E könyvben nemcsak arról olvashatunk, hogy miként született szinte a semmiből, és vált az ország egyik legtekintélyesebb zeneiskolájává, hanem arról is, hogyan vándorolt az egyik helyről a másikra, és mikor került a város központjában álló díszes épületbe, amelyet nemcsak karbantartani, de bővíteni is kellett az igényeknek megfelelően.
A könyv külön értéke, hogy írója a zeneiskola mellett a más tanintézményekben, elsősorban a tanítóképzőben és a gimnáziumban folyó – egyes korszakokban igen intenzív – zenei életről is beszámol. Ezért jogos az alcím: A zeneoktatás múltja és jelene Szabadkán.